Bustan Ketab - بوستان کتاب
آرشیو خبر ها ::به همت مؤسسه بوستان کتاب ،نیرنگ نیزه ها، روایتی از حیله ها در جنگ صفین" منتشر شد.
به همت مؤسسه بوستان کتاب ،نیرنگ نیزه ها، روایتی از حیله ها در جنگ صفین" منتشر شد.


"نیرنگ نیزه ها؛ روایتی از حیله ها در جنگ صفین" به قلم غلامرضا آبروی منتشر و روانه بازار نشر شد.

به گزارش روابط عمومی موسسه بوستان کتاب، پس از پایان جنگ جمل، علی(ع)، جریر بن عبدالله را به شام فرستاد تا از معاویه بیعت بگیرد. معاویه نیز به خون‌خواهی عثمان لشکری برای جنگ با امام علی آماده کرد. علی(ع) هم از کوفه عازم جنگ شد و در صفین جنگ سختی میان سپاه شام و عراق درگرفت.

پس از نبردهای طولانی، سپاه علی(ع) در شرف پیروزی بود که با پیشنهاد عمروعاص، سپاه معاویه قرآن‌ها را بر سر نیزه کردند. با دیدن این صحنه گروهی از سپاه عراق جنگ را ترک کردند.

علی(ع) مالک اشتر یا عبدالله بن عباس را برای نمایندگی و حکمیت انتخاب نمود؛ اما گروهی که جنگ را ترک کرده بودند، نپذیرفتند و ابوموسی اشعری را برگزیدند؛ بنابراین تعیین خلیفه به حکمیت میان عمروعاص و ابوموسی اشعری سپرده شد، لکن خلافت به معاویه سپرده و علی(ع) از آن عزل شد.

در معرفی این کتاب آمده است: «جنگ صفین، نبردِ خونبار و خسارت‌باری بود که معاویه و یارانش بر امیرمؤمنان علی(ع) تحمیل کردند. این جنگ، چند ماه طول کشید و سربازان اردوگاه علی(ع)، رشادت‌های فراوانی از خود نشان دادند، اما برخی از آنان هم در نهایت، گرفتار نیرنگ‌های معاویه و عمروعاص شدند و تن به حکمیت دادند. تأسف‌بارتر آن که در جریان حکمیت نیز ابوموسی اشعری، فریب عمروعاص را خورد و صفحه‌ای ننگین از نیرنگ و فریب رقم خورد. اثر حاضر، شرح غم‌بار این فریب را به تصویر کشیده است.»

بریده ای از کتاب:

« ... ابوموسی از علی جدا شد و برای شرکت در شورا به طرف «دومة الجندل» به راه افتاد. امام رو به «عبیدالله بن ابی رافع» که همراه ابوموسی بود، گفت: «می¬دانم که او فریب خواهد خورد»

عبیدالله بن ابی رافع گفت: «اگر می دانی چرا او را می فرستی؟» اگر خداوند با علم خود با بندگانش رفتار می کرد، دیگر برای آنان پیامبری نمی فرستاد. »

- کتاب دوستان جهت تهیه و مطالعه این کتاب می‌توانند با شماره تلفن 7 ـ 37742155 ـ 025 تماس بگیرند، و یا به سایت www.bustaneketab.com مراجعه کرده؛ با خرید اینترنتی از تخفیف ویژه برخوردار گردند.

این اثر در قطع رقعی، 184 صفحه و شمارگان 1000 نسخه با قیمت 13000 تومان در کلیه شعبه های بوستان کتاب در:

قم، فروشگاه مرکزی، تلفن: 37733854 – 37739200 ؛ تهران، تلفن: 66969878 ؛ مشهد، تلفن: 32233672 و اصفهان، تلفن: 32220370 عرضه می گردد.