Bustan Ketab - بوستان کتاب
آرشیو خبر ها ::به همت سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران صورت گرفت: نقد و بررسی کتاب بیت المال
به همت سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران صورت گرفت: نقد و بررسی کتاب بیت المال


به مناسبت بزرگداشت جشن عید غدیرخم، نقد و بررسی کتاب "بیت المال؛ اهمیت، منابع مالی، شرایط ناظران، عوامل بازدارنده و کیفر خائنان" آخرین اثر دانشمند فرهیخته حضرت آیت الله ناظم زاده قمی در کتابخانه ملی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی بوستان کتاب، به مناسبت بزرگداشت جشن های عید غدیرخم، نشست علمی معرفی، نقد و بررسی کتاب بیت المال آخرین اثر منتشر شده از دانشمند فرهیخته آیت الله ناظم زاده قمی با حضور جمعی از محققان حوزه و دانشگاه به همت گروه پژوهش های ایران شناسی و اسلام شناسی از ساعت 10 تا 12 سه شنبه 13 شهریور 1397 در کتابخانه ملی برگزار شد.

در ابتدا آیت الله ناظم زاده به معرفی کتاب خود پرداخت و به استناد آیات و روایات، جدیّتِ رسول خدا در حفظ و صیانت از بیت المال و احیای آن پس از 25 سال از سوی امیر المومنین را مورد بررسی قرار گرفت. ایشان بیت المال را منبع مالی و اقتصادی نظام اسلامی دانست که باید هزینه های مردم و کشور از طریق آن تامین شود. او گفت : این نهاد اقتصادی از روزگاران گذشته تا به امروز تاثیرگذار بوده است و با گسترش دامنه قلمرو اسلامی و ازدیاد منابع مالی، بر اهمیت آن افزوده شد.

سیره منحصربه فرد امیرمومنان علی(ع) و نظارت¬های دقیق ایشان، حساسیت بیت المال را دو چندان کرد. وی در توضیح فصل های پنج¬گانه کتاب خود افزود: من فصل اول را به تعریف ماهیت و اهمیت بیت المال اختصاص داده¬ام و درفصل دوم، منابع مالی حکومت اسلامی را مشخص کرده¬ام و در فصل های دیگر، شرایط ناظران را به بحث گذاشته¬ام. علت پرداختن من به بحث بیت المال، اهمیتی است که این موضوع در حفظ نظام و ساماندهی معیشت مردم دارد، توان عدالت ورزیِ مسئولان و کفایت حاکمان در حفظ امانت های مردم را نشان می دهد.

آیت الله ناظم زاده، در توجیه طرح مباحث فصل پنجم کتاب خود در خصوص کیفر خائنان به بیت المال تنظیم آن را به استناد تجربیات سوابق خود در دستگاه قضا دانسته و طرح این مباحث را از سر دلواپسی نسبت به آسیب ها و خطرات در مسیر حفظ و نگهداری و مصرف به جای بیت المال معرفی نمود .

حجت الاسلام والمسلمین سیدرضا حسینی، مشاور عالی دائره المعارف اسلامی پس از برشمردن محاسن کتاب، انتقاداتی به موارد مورد بحث نگارنده در فصل سوم کتاب که به نظارت بر بیت المال و شرایط ناظران اختصاص دارد. به اعتقاد وی باید مکانیزم های اجرایی این مطالب نیز ارائه می شد.

حجت الاسلام والمسلمین بهرام شجاعی، از پژوهشگران مرکز مطالعات و پژوهش های مجلس شورای اسلامی نیز، انتقادهایی از محتوای عوامل بازدارنده و از هدر رفتن بیت المال و بحث های مربوط به خمس و زکات و نقش آن در بیت المال مطرح کرد.

دکتر حمید قلندری، مسئول دانشگاه پیام نور دهلی نیز، در نقد خود ابتدا به ضرورت های تعریف و تفکیک موارد مبتلابه بیت المال و طرح موارد غیر کاربردی این حوزه در کتاب را مورد بررسی قرار داد. حجت الاسلام و المسلمین شیخ محمد علی رحمانی، نیز ضمن گزارشی از سوابق مباحث مالیه در منابع فقهی این اثر را گامی جدید برای مطالعات حوزه مالی اسلامی دانست.

دکتر اکبر فرازی، از سفرای سابق جمهوری اسلامی در کشورهای اروپایی نیز، پس از شرح دغدغه ها و دلواپسی های اقتصادی کشور از شهامت نگارنده در طرح مباحث بیت المال استقبال و بروز رسانی و توسعه این موضوع را از ضرورت های امروز و خسارت های دیروز معرفی نمود .

در مجموع محققان حاضر در نشست نسبت به موارد طرح شده در این کتاب منطبق با شرایط و دغدغه ها و خطرات امروزی حوزه بیت المال اظهار نظر و بحث نمودند.

کتاب بیت المال دوازدهمین اثر از آیت الله سید اصغر ناظم زاده قمی است که بوستان کتاب وابسته به دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم در اواخر سال 1396 منتشر کرد و در اختیار محققان قرار داده است.